banner-behzisti
شنبه 3 فروردين 1398   20:58:48
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1396/9/9 پنجشنبهمدیرکل بهزیستی استان یزد؛

رعایت حقوق معلولین یکی از وظایف تمام دستگاه‌هاست

رعایت حقوق معلولین یکی از وظایف تمام مسئولان و دستگاه‌های مختلف است و عدم رعایت حق و حقوق معلولین بیانگر عدم وجود فرهنگ ارائه خدمت به تمام اقشار مختلف جامعه از سوی دستگاه‌های خدماتی است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان یزد، دکتر«جلیل عفتی» در نشست خبری که به منظور اعلام برنامه‌های گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت برگزار شد، گفت: امسال گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت با شعار «تصویب قانون اساسی و حمایت از افراد دارای معلولیت، اقدامی فراگیر برای تحقق جامعه پایدار و پذیرا برای همه» 12 تا 18 آذرماه تعیین شده است.

وی با اشاره به نامگذاری شعار هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت اظهار امیدواری کرد؛ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت سال 83 مصوب مجلس شورای اسلامی شد که با توجه به نقایصی که در اجرای این قانون وجود داشت مجدد برای اصلاح به مجلس ارجاع شده است.

وی در خصوص نقایص این قانون گفت: به عنوان مثال در ماده دو این قانون اشاره به موظف بودن شهرداری به دادن مجوز ساخت و پایان کار بر اساس قوانین مناسب سازی شده است اما اشاره نشده در صورتیکه این قانون  اجرا نشد چه باید کرد؟ لذا نیازمند بازنگری است.

وی اظهار امیدواری کرد این قانون هفته گرامیداشت افراد  دارای معلولیت به صحن علنی مجلس برود.

مدیر بهزیستی استان یزد در ادامه با بیان این‌که 10 درصد جامعه انسانی ایران با معلولیت مختلف مواجه است، گفت: چهار و نیم درصد از افراد جامعه دارای معلولیت شدید هستند که نیاز به حمایت‌های توانبخشی دارند.

این مقام مسئول تأکید کرد: معلولین عضو جامعه هستند و باید برابر با دیگران و نه حتی بیشتر از آنها بتوانند از کلیه امکانات جامعه استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که 170 مرکز خدماتی در حال ارائه خدمت به معلولین استان یزد هستند، تصریح کرد: هم اکنون در استان یزد 50 هزار معلول شناسایی شدند که بیش از 26 هزار نفر آنها به صورت مستمر از  بهزیستی خدمات می گیرند.

عفتی در ادامه با اشاره به فعالیت 17 تشکل مربوط به معلولین در استان یزد، خاطرنشان کرد: تشکل‌های معلولین با محوریت خود معلولان در حال فعالیت‌های مختلف هستند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد بر نمود بخشیدن بیش از پیش فعالیت‌های معلولین در سطح شهرتاکید کرد و گفت: عدم دیده شدن حضور معلولین در جامعه و درک سختی‌های آنها مسیر حمایت بیش از پیش آنها را هموار می‌کند.

این مقام مسئول با بیان این‌که استان یزد اولین استان کشور است که طرح غربالگری ژنتیک را اجرایی کرده است، اظهار کرد: انجام غربالگری‌های مختلف از جمله اقدامات انجام شده به منظور پیشگیری از بروز معلولیت در استان یزد است.

وی افزود: سال گذشته 3 هزار دانش آموز پایه دهم و یازدهم در مدارس آموزش و مشاوره ژنتیک دیده اند.

دکتر عفتی با اشاره به غربالگری شنوایی کلیه نوزادان متولد شده در بیمارستانهای استان گفت: 25 هزار کودک متولد شده غربالگری شنوایی شدند که سال گذشته  23 مورد شناسایی و کاشت حلزون شده اند.

گفتنی است؛ برگزاری جلسات مناسب سازی، تجلیل از معلولین موفق، بازدید از مراکز معلولین، برگزاری نمایشگاه‌های آثار معلولین موفق و رایگان کردن خدمات توانبخشی را از جمله برنامه‌های تعیین شده ویژه گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت در استان یزد است.


 

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 932220
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18096736 تعداد بازديد زيرپورتال: 932753 اين زيرپورتال امروز: 73 سایت در امروز: 23327 اين صفحه امروز: 67